X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی نماینده و

مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان

تهیه و تنظیم: سید محمد حسین دریاباری

قسمت اول:

تبیان : شما کار در استان کردستان را چگونه ارزیابی می کنید ؟ آیا به کارهای انجام شده و آینده ی آن خوش بین هستید ؟

 ج : بسم الله الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین وصل الله علی سیدنا محمد و علی آله الطاهرین و صحبهِ المنتجبین . عرض کنم؛ از جهاتی می شود گفت که کار در استان کردستان ارزش و اهمیت ویژه دارد به خاطر اینکه بزرگان ما به این اهمیت مهم پی برده بودند و آن را هم تاکید کردند . حضرت امام رضوان الله تعالی علیه  شاید جزو اولین افرادی بودند که به این نکته اشاره کردند. در همان اول انقلاب فرمودند که حساب مردم کردستان را از ضد انقلاب جدا نمائید و به مردم خدمت کنید. خوب این سرمنشائی شد برای اینکه خدمات به این استان سرازیر شود و انسان هایی با عشق و علاقه بیایند و خدمت کنند. شاید اولین گروه که وارد شدند نیروهای جهاد سازندگی بودند. جهادی ها که آمدند و شروع کردند به سازندگی، گروهک ها از همین وحشت کردند، چون سیاست نظام عوض شده بود، نظام طاغوت این نگاه را نداشت که باید در استان کردستان کار کرد و خدمت نمود تا توسعه پیداکند، آن ها استان را یک استان امنیتی می دانستند و نگاه شان این بود که اینجا باید عقب مانده و همیشه نیازمند باشد و در حقیقت به تدریج و اندک اندک رسیدگی شود. ولی نگاه امام و اسلام و انقلاب این بود و هست که همه جای این کشور سرزمین ایران است و همه ی مردم و شهروندان ایرانی هستند و باید به آن ها خدمت کرد و انقلاب اسلامی آمده است که خدمت کند. این کار انجام شده است می بینیم افرادی مثل شهید دستغیب، آن مرد بزرگ، در رابطه با کردستان می فرمایند: خدمت در کردستان با ارزش ترین خدمت هاست. این کلام بسیار متعالی و درست است، چون مردمی که در گذشته محروم بودند، اگر بنابر اجرای عدالت باشد باید به این مردم بیشتر خدمت کرد تا عقب ماندگی جبران شود و تلاش مضاعفی باید صورت گیرد، آن هم در استانی که مردم واقعاً مردمی صمیمی، عاطفی، دوست داشتنی، مهربان و قدر شناس هستند لذا اگر کسی کاری بکند، خیلی خوب پاسخ می دهند و قدرش را می دانند. از جهاتی هم اینجا زمینه های کار بسیار فراهم است، چون مردم همکاری می کنند و پتانسیل های خوبی هم در استان وجود دارد. بنده هم اصل حضورم برای خدمت رسانی است و خدمت گذاری در بعد فرهنگی – اقتصادی، معیشتی، امنیتی و مسایل دیگر است. باید در راستای آنچه که در حکم مقام معظم رهبری آمده است تلاش بکنیم. آنچه در فرمایشات مقام معظم رهبری و در سفر پر خیر و برکتشان به استان مطرح شده، آن نشان دهنده ی آن است که نگاه مقام معظم رهبری به این استان نگاه خدمت گذاری به مردم است ایشان فرمودند : اشتغال و سرمایه گذاری، توسعه و آباد کردن و ایجاد امنیت در این استان یک مساْله اصلی و خیلی مهم است. از همه مهمتر بحث فرهنگی و هنری بودن این استان است و طبیعتاً باید در این بخش تلاشی مضاعف صورت بگیرد و بحمد الله با تاکنون اقداماتی که شده و صورت گرفته خوب بوده است . مسؤولین نیز اراده شان خدمت گذاری و خدمت رسانی است بحمد الله ؛ وحدت و همدلی و اتفاقی که بین مسوولین مردم وجود دارد، امیدواریم آینده ی خوبی را پیش رو داشته باشیم امیدوارم که ان شاءالله ما هم توفیق خدمت گذاری به مردم را داشته باشیم

تبیان : استحضار دارید که مقام معظم رهبری فرمودند استان کردستان یک استان فرهنگی است آیا تاکنون در ارتباط با فرمایش مقام معظم رهبری کار فرهنگی شاخصی  پس از سفر انجام گرفته که مردم شاهد آن باشند و نمود داشته باشد؟

ج : فرمایشات مقام معظم رهبری یک سیاست و یک جهت گیری جدی در استان است. گرایش ها و سمت و سویی که جریانی حرکت می کند و می خواهد این را تغییر بدهد زمان می برد . اینکه فرمودید کار شاخصی انجام گرفته است ؟ بله در این مدت، احساس می کنیم که در دو سه جهت کارهای خوبی پایه ریزی شده است و در حال پیشرفت است، اولاً در توسعه کمی و کیفی دانشگاه ها خیلی اثر داشته، برای رشته های جدید دانشگاهی که آمده نه تنها مقاومتی صورت نگرفته، بلکه مساعدت شده که توسعه پیدا بکنند. از نظر سطح علمی بیشتر روی تحصیلات تکمیلی تکیه می شود. دوره های کارشناسی ارشد و دکتری توسعه پیدا کرده، یک سری دانشگاه ها که در گذشته نبوده اکنون ایجاد شده است. دانشکده ی قرآن از جمله دانشکده هایی است که در سفر مقام معظم رهبری مصوب شد، دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه ایجاد کرده که از ترم گذشته دانشجو پذیرفته و در حال توسعه پیدا کردن است و کم کم به سمت اینکه نگاه بین المللی پیدا کند حرکت می کند. این خیلی مهم است که نگاه بین المللی صورت بگیرد، یعنی از کشورهای دیگر دانشجو بپذیرد، در گذشته نیز بحث این بود که از کشورهای دیگر برای تحصیل به اینجا بیایند. در بخش حوزوی هم خود مقام معظم رهبری در حکم شان به موضوع رسیدگی به حوزه ها و مدارس علوم دینی و امور روحانیت معزز این استان تاکید فرموده اند. خود مرکز بزرگ و شورای برنامه ریزی فعال شدند تا اینکه بتواند  هم سطوح مختلف را تعریف نمایند. در گذشته برای  روحانیون اینجا، عمدتاً سطح یک مطرح بود و در همین حد کفایت می کرد، ولی اکنون برای سطح دو و سطح سه و سطح چهار شرایط فراهم شده است. با پیگیرهای انجام شده مشکل مدرک روحانیون حل شد که این موضوع می تواند تحولی در این بخش ایجاد نماید و ان شاءالله بزودی عملی شود. برنامه ریزی های انجام شده به طور طبیعی حوزه های علمیه، روحانیت و مدارس علمیه را از نظر کمی و کیفی توسعه می دهد برنامه ریزی هایی در رابطه با فرهنگ عمومی انجام شده و مراکز و نهادهایی که متولی امر فرهنگ هستند فعال شده اند، بودجه هایی به این امر اختصاص یافته است. ولی به همه ی این ها، نگاهی که ما داریم در دهه ی عدالت و پیشرفت، نگاه بالایی است، افق و حوزه ی دید در توسعه ی فرهنگی استان موثر است شروعی است که امیدواریم در آینده با فعالیت های مستمر به نتایج خوبی نایل گردد و ان شاءالله نمود خوبی در سطح استان داشته باشد

تبیان :  شما اشاره کردید به سیاست گذاری شورای برنامه ریزی علوم دینی اهل سنت، استحضار دارید که ابتدا وقتی که اعلام شد شورای انقلاب فرهنگی این برنامه را تصویب کرده در بعضی از مناطق مخالفانی  پیدا کرد، فکر می کنید با برنامه هایی که اعلام شد و نتایج هم روشن شد، این مخالفان قانع شدند یا نه ؟

ج : یک بخش مخالفت ، عدم توجه است، قبلاً عده ای احساس کردند برنامه ای که در نظر گرفته شده است برای محدود کردن آنها است. ولی اکنون متوجه شده اند که برای پیشرفت است. ما می گوییم باید مدرک داده شود، درست هم هست و این مساْله یک واقعیت است که باید این کار  می شد، الحمدالله اصل موضوع تصویب شد. باید برای کسب مدرک یک نظم و نظام ایجاد می شد. در هیچ کجای دنیا نمی بینیم که آموزش ارائه دهند، ولی نظم و نظام بر آن حاکم نباشد، باید یک سیر تحصیلی و نظام آموزشی تعریف شود، این نظام آموزشی سلسله مراتبی دارد که سیاست گذاری شده، برنامه ریزی صورت می گیرد و سپس به مرحله ی اجرا در می آید. حد نصابی برای نمرات و آزمون هایی که برگزار می شود مشخص شود تا به مرحله ی مدرک برسد که این مدرک به رسمیت شناخته شود. در جاهایی که اعمال می شد باز بحث می شد که به شکل سنتی انجام گیرد، اگر چنین می شد، هیچ اقدامی نباید انجام می گرفت. شورای برنامه ریزی و شورای انقلاب فرهنگی تصویب کرد. باید مدرک داده شود، یک نظام تعریف شد که بر اساس همان نظامی که اکنون در سطح کشور وجود دارد. الحمدالله دراینجا آگاهی لازم را داشتند و زمینه ی پذیرش بسیار خوب بود و مورد پذیرش واقع شد، احساس کردند که بحث خاصی نیست که بخواهند کار جدایی بکنند و محدودیتی ایجاد شود، بلکه سیستم می خواهد توسعه پیدا بکند. لذا وقتی شناخت حاصل شد ، در جاهای دیگر نیز پذیرفتند. این سیستم به سرعت در حال نظم و نظام پیدا کردن است. اینجا بحمدالله به دلیل وجود مرکز بزرگ اسلامی و شعبه های آن در شهرهای مختلف زمینه ی اجرا خیلی آماده تر و فراهم تر است. ان شاءالله مدارک آن عزیزانی را که در گذشته زحمت کشیده اند به آنها بدهیم و آنهایی هم که در آینده می خواهند درسی بخوانند برابر سیستم و ساختار جدید مدرک به آنها داده شود

تبیان : شما در لابه لای کلامتان شما  به مرکز بزرگ اسلامی  اشاره کردید، مرکز بزرگ حدود سی سال است تاسیس شده و کارهایی نیز انجام داده، طبیعتاً در همین راستا نواقصی هم داشته شما مجموعا" کارهایی را که توسط مرکز بزرگ انجام گرفته چگونه ارزیابی می کنید؟

ج : از زحمت هایی که کشیده شده است باید تقدیر کرد، در طول سال های گذشته اینجا زحمت هایی کشیده اند و برنامه هایی داشته اند، ما باید همیشه به سمت رشد و تکامل و تعالی حرکت بکنیم. در زمانی که هیچ برنامه ای نبوده، شورای برنامه ریزی وجود نداشته، مرکزی که بیاید و بتواند طلبه ها را سرو سامان بدهد، رسیدگی بکند و به مسائل شهریه و امثال آنها بپردازد خودش یک موفقیت بزرگی است. اما کم کم به سمت نظم و نظام و توسعه ی کمی و کیفی حرکت کرده است. شرایط، شرایط خاصی شده اکنون ما در موقعیتی قرار گرفته ایم که نباید فقط به داخل کشور اکتفا بکنیم. حضرت امام می فرماید انقلاب ما مختص به ایران نیست انقلاب اسلامی ما برای تمامی جهان است. بخش عمده ای از مسلمان ها از اهل سنت هستند، همان طور که طلبه های اهل تشیع به خارج می روند و تبلیغ می کنند، برای حوزه های اهل سنت هم باید این زمینه فراهم شود، رشد پیدا بکنند بروند در نقاط مختلف جهان تبلیغ اسلام انجام دهند، اگر چنین باشد، مرکز بزرگ اسلامی باید با یک نگاه جدی تری به میدان بیاید، هم در بخش آموزشی و هم در بخش فرهنگی و هم در بخش سازماندهی و هم در بخش خدمت رسانی، در تمامی بخش های مختلف باید توسعه پیدا کرده، از نظر کیفیت رشد پیدا کند. گذشته در حد خودش خوب بوده و از تمامی کسانی که زحمت کشیدند سپاسگذاری می کنم ولی باید به آن قناعت نکنیم. چون اهداف بزرگ تری را در راه داریم، ان شاءالله با کمک هم در راه توسعه و پیشرفت بتوانیم به نتایج بهتری دست پیدا کنیم .

تبیان : اشاره فرمودید که یکی از اهداف این است که طلاب اهل سنت اینجا به خارج هم سفر کنند وبه تبلیغ دین و مبانی انقلاب اسلامی بپردازند در این خصوص چه تمهیداتی اندیشیده شده است ؟

ج : تمهیداتش در مرحله ی اول آمادگی است، اگر یک فردی بخواهد سفر کند، اول باید آن سواد و علم لازم و کافی را داشته باشد که وقتی می خواهد سفر کند، بتواند پاسخگو باشد. هر کجا که خدمت روحانیت معزز می رویم این را عرض می کنم؛ در مرحله ی اول وَأَنذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ یعنی اول باید پاسخگوی خودمان، جوان هایمان، جامعه و مساجدمان باشیم. ما اکنون چه در روستا ها و چه در شهرها جاهایی را داریم که روحانی ندارد، باید همه ی این ها را بتوانیم تامین کنیم، در جاهایی که بیشتر انتظار است هنوز کمبود داریم و بیشتر از این ها باید کار کنیم، اگر ما زمینه ها را فراهم سازیم هیچ مشکلی ندارد، ما اقدام می کنیم. ان شاءالله عزیزانی که اعلام آمادگی می کنند به بعضی از کشورها اعزام می کنیم و این کار به همین زودی شروع می شود.

تبیان : بیشترین ضعف مرکز را در چه می بینید ؟انتظاری که بوده و هست این است که مرکز می توانست فعال تر عمل کند، من در بخش آموزش احساس می کنم آن چنان که باید موفق باشد نیست، علت این امر چیست؟

ج : بحمد الله ما اکنون افراد با سوادی داریم هم از گذشته و هم از طلاب زمان حال ولی عمدتا این ها خودشان تلاش کردند و زحمت کشیده اند و بالا آمده اند. نظام آموزشی مرکز آمار قابل توجهی از طلاب موفق و با سواد ندارد، می توانست بیشتر فعالیت و تلاش بزرگ اسلامی کار بکند و مرتب تر و منظم تر و برنامه ریزی شده تر عمل کند. در مهارت هایی که باید به طلاب می دادیم تا در زمینه های مختلف توانمند باشند و فرزند زمان خودشان باشند، احساس نقص می شود، طلبه ها از مهارت های مختلفی برخوردار نیستند. در بحث خطابه، نویسندگی و آموزشی و استفاده از ابزار و امکانات جدید مثل رایانه و امثال آنها و آشنایی با شیوه های جدید تبلیغ و نحوه ی جذب مخاطب و بسیاری از مهارتهای دیگر که یک روحانی به آن نیاز دارد کمبود وجود دارد و باید مرکز در این جهات بیشتر وارد عمل شده و کار کند. ان شاءالله با تلاش ها و کمک ها بتوانیم به آن اهداف برسیم.

تبیان : جایگاه و عملکرد صدا و سیمای مرکز استان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

ج : ما هیچ وقت نباید از کار رضایت داشته باشیم، این شروع کار است برنامه های شبکه استانی از ماه مبارک رمضان 24 ساعته شد ، باید مقایسه کنیم، در دو سه ماه پیش 8 ساعت برنامه پخش می شد و آن 8 ساعت هم عمدتا به زبان فارسی بوده است. سریال ها و برنامه های شبکه ی تهران و شبکه های دیگر را می گرفتند و باز پخش کردند اکنون برنامه ها به 24 ساعت رسیده و حدود 70 الی 80 درصد به زبان کردی اجرا می شود، تنوع پیدا کرده، در موضوعات مختلف، ورزش صبحگاهی و برنامه های زنده و مستقیم زیاد شده، افراد مختلف از همین ماموستاها در مسائل مختلف سخنرانی می کنند و بحث و گفتگو می شود، مساله ی دینی مطرح می شود، مسائل خانواده و مسائل مورد نیاز مطرح می شود که نسبت به سه چهار ماه قبل پیشرفت چشمگیری داشته است. کار دشواری بوده و سرمایه گذاری بالایی می خواست، چون هم پخش و هم تولید و هم مسائل حاشیه ای دیگرش هم مهم است، اما اینکه نباید به این راضی و قانع باشیم طبیعی است و ان شاءالله بتوانند با شبکه های دیگر رقابت کنند، شبکه های خارجی خیلی حرف برای گفتن ندارند، آنها در برنامه هایشان یک بخش از احساسات استفاده می کنند و یک بخش از غرایض حیوانی که جذابیتی ندارد، برنامه ای که منطقی باشد و به درد بخورد و موثر باشد ندارند. از جاذبه هایی استفاده می کنند که قطعا شرعی و اخلاقی نیست و با فرهنگ انسانی تناسب ندارد. آن ها و در جهت انحراف بشریت و انسان ها تلاش می کنند. ساخت برنامه برای جنبه های هدایتی و جنبه هایی که برای انسان ها، برای دنیا معیشت و دین موثر است کار سختی است، ساده نیست، در شروع کار باید همه با هم همکاری کنند، بخصوص بنده از روحانیون عزیز می خواهم که ان شاءالله کمک کنند، و برنامه ها را نقد کنند این کار می تواند باعث رشد و پیشرفت شود، اصل کار کار خوبی است، در جهت توسعه ی فرهنگ اسلامی و فرهنگ ملی ما است، برای تقویت و رشد این مساله همه باید کمک کنند تا ان شاءالله به حد مطلوب خود برسد .

تبیان : بعضی از منتقدان شبکه های رادیویی و تلویزیونی معتقدند، در برنامه ها خلا وجود دارد در مواردی مانند وجود میزگرد های تحلیلی، انتقادی کمبود وجود دارد نظر شما در این خصوص چیست؟

ج : در صدد رفع کمبودها هستند، دارند کار می کنند چیزی نیست که بگوییم قبول ندارند، دنبال کیفیت بخشیدن بیشتر به برنامه ها هستند. از عزیزانی که انتقاد دارند و انتقاد آن ها هم سازنده است انتظار هست که پیشنهاد هم همراه آن باشد، چون اشکال گرفتن خیلی هنر نیست، اگر همراه با پیشنهاد و راه کار باشد مناسب تر است و می تواند موثر باشد و این خواسته ی همه ی مسوولین مخصوصا مسوولین صداو سیما است که هم پیشنهاد بدهند و هم کمک بکنند. اکنون دارند شناسایی می کنند، گروهای علمی تشکیل شده، بعضی از گروه ها قبلا شکل و شمایل این چنینی نداشت، حالا دارد تشکیل می شود، همه باید کمک کنند و امیدواریم میزگردها و نشست های علمی که بتواند منعکس کند و جنبه های علمی و فرهنگی را تقویت کند، در آینده ی نزدیک صورت پیدا کند. 

تبیان : نقش برنامه های صدا و سیمای استان و مطبوعات محلی را در کاهش طلاق چگونه ارزیابی می کنید؟

ج : همه ی آن ها این موضوع را مهم می دانند و دارند به شکلی کار می کنند. آمارهای ثبت احوال نشان دهنده ی رشد طلاق در سال 89 نسبت به سال 88 است و این خطرناک است این موضوع در شورای فرهنگ عمومی در حال بحث جدی است و مورد توجه است، علت ها و عواملش بررسی شده است و یک سری پژوهش هایی هم صورت گرفته. این موضوع از طریق دانشگاه های استان و استانداری هم مورد توجه است. نیروی انتظامی نسبت به برخورد با تخلفات گام بلندی برداشته و موضوعات مرتبط با این مساله مثل حجاب و عفاف که بخشی از این طلاق ها به این موضوع برمی گردد و عاملش هم همین است یا مفاسد اخلاقی و مواد مخدر و مشروبات الکلی قاطعانه مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد. و با تخلفات نیز سعی شده است که مبارزه شود، اما باز نباید ما را قانع بکند. موضوع کار فرهنگی و ارتقاء سطح فرهنگ در حل این معضل موثر است چون خانواده هایی که اهل فرهنگ و هنر و کار باشند در این زمینه مشکل ندارند. بحث اشتغال یکی از عوامل بررسی شده است که می تواند نقش موثری در کاهش طلاق داشته باشد، چون بخشی از طلاق ها به علت بیکاری و به خاطر درست اداره نشدن معیشت و زندگی است که با تامین نشدن خواسته ها طلاق صورت می پذیرد، وقتی با این عوامل مبارزه می شود در حقیقت با رشد طلاق مبارزه شده است. امیدواریم زمانی برسد که هیچ طلاقی نداشته باشیم، اصل در ازدواج برزندگی کردن است، طلاق نیست، مبغوض ترین حلال ها طلاق است و وجهه ی خوبی ندارد. در شرایطی گاهی اتفاق می افتد که یک زوج نمی توانند با هم زندگی کنند راه طلاق را گذاشته اند. باید در جامعه با مفاسد مبارزه شود چیزی که مهم ترین عامل طلاق است رواج فساد است که ان شاءالله با همکاری و تلاش و همت همه این عامل مخرب را از جامعه محو و ریشه کن کنیم.

 تبیان شماره ۷۷

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد