X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

رویکرد نوواصول مورد اهتمام گویه

رویکرد نوواصول مورد اهتمام گویه

نشریات و مطبوعات نقش مهمی در بازتاب مسایل فرهنگی،اجتماعی، سیاسی واقتصادی  دارند از این رومی توانند در کنترل عملکرد مسئولان دولتی وثروتمندان جامعه تاثیر فراوان داشته باشند . شاید به همین دلیل مطبوعات و نشریات رکن چهارم دموکراسی لقب  گرفتند. همین امر هم موجب شد تا نشریات به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی وپیشرفت درجوامع تبدیل شوند.

نشریات، مطبوعات و رسانه های متعهد باچشم پوشی از منافع فردی، گروهی وجناحی به دفاع از منابع ومنافع ملی وجمعی جامعه اهتمام می ورزند . روزنامه گویه برپایه دواصل اساسی ، مسیر معینی را پی گرفته ومصر است این شیوه ی تاثیر گذار استمرار یابد.آن دو اصل مورد اهتمام اطلاع رسانی وتضارب افکار است. اصول قانون اساسی و مواد متعدد قانون مطبوعات شیوه ی مذکور را تایید و مثمر ثمر تلقی می کند.گویه متعلق به هیچ یک ازاحزاب نبوده و وابسته به گروه وجریان های سیاسی خاصی هم  نیست بنابراین در بیان دیدگاه های گوناگون  و نظر های مختلف از هر جریانی آزاداست.

شماری ازکارشناسان معتقدند که قم از درون به آسیب‏ها و آفت‏های جدی مبتلا است. این استان نتوانست نه در حد استاندارد جهانی و نه حتی در حد و اندازه ی مورد انتظار در مقایسه با سایر استان‏ها ظاهر شود. چنین معضلاتی راچه کسانی بایدحل کنند؟ گروهی ازصاحب نظران براین باورند که استان قم از مشکلاتی نظیر اشتغال ، بیکاری فزاینده، ضعف نیروی انسانی درحوزه ها ی گوناگون، ضعف مشارکت سیاسی و ضعف رسانه‏های جمعی رنج می‏برد. حال باید از مدیران احزاب، گروه ها و مسؤولان رسانه ها پرسید ، این دسته ازآفت ها را چه کسانی باید مرتفع نمایند؟ روز نامه گویه سال ها است که دراستان قم منتشر می گردد.این نشریه نیز مانند برخی از نشریات با مشکلاتی همراه بوده است .اما مجموع فعالیت های آن مطرح بودن روزنامه رانشان می دهد اکنون قراراست این روزنامه بارویکرد نو انتشار یابد .من بعد گویه زیر نظر شورای سردبیری اداره خواهد شد . بدون شک خرد جمعی درسیاستگذاری وتحلیل واقعیات موثر ومثمر تر خواهد بود .مطبوعات ورسانه ها گفته می شود چشم بیدار جامعه اند آیا اکنون واقعا رسانه ها همین رسالت  را دارند ؟رسانه ها و روزنامه ها باید آسیب ها ی جامعه را شناسایی وراه های درمان آن را به مسوولان ومقامات پیشنهاد دهند آیا الان این رسالت مهم را پیشه خود ساخته اند ؟آیا رسانه ها ومطبوعات هم اکنون در معرض آسیب های گوناگون قرارندارند؟اگر خدای ناکرده مطبوعات ورسانه ها دچار آسیب های مختلف شوند کدام  نهاد ویا چه کسانی باید به اصلاح آن مبادرت ورزند برخی از این آسیب ها موجب گردید که اعتماد مردم وحتی مسوولان به رسانه ها به شدت کاهش یافته به گونه ای که دقایقی وقت صرف نمی کنند تا تورقی به رسانه های مکتوب بزنند. وابستگی رسانه ها به جریان های مختلف و حمایت از آن ها وحمایت از نهاد های خاص به گونه ای که کار انجام نشده را تحقق یافته اعلام می کنند ، شاید این امور برای اداره بهتر رسانه مفید وموثر باشد ولی آثار منفی فراوانی دربلند مدت دارد. امید واریم پیشکسوتان عرصه ی مطبوعات برای آینده ی جامعه رسانه ای استان تدابیری بیا ندیشند تا مشکلات به وجود آمده را مداوا کنند .شاید قبل از پیشکسوتان عرصه ی مطبوعات اداره ی کل فرهنگ و ارشاد استان با قدرت ظاهر گشته واین بیماری لا علاج را مداوا کند رسانه ها که وظایف شان ترویج فرهنگ ورشد افکار عمومی است ودرواقع آمر به معروف وناهی از منکر است اکنو ن نیازمند به توصیه وسفارش فراوان دارد. مدیران نباید از رسانه ها بهراسند اگر ایرادی قانونی وغیر منطقی از مطبوعات یا رسانه ها مشاهده کردند باید انتقاد نمایند دراین صورت اشتباه وخطای رسانه ها رو به کاهش خواهد رفت . گویه همه رامجازمی شمارد درصورت عدم توجه به رسالت مطبوعات ،مصرح درقانون اساسی وقانون مطبوعات به نقد آن اقدام نموده ودراختیار شان قرار دهند ودر روزنامه گویه انتشار یابد. موضوعی که نباید از نظر دور داشت این است که روز نامه گویه در سطح کلان به همگرایی وتحکیم روابط اقوام ایرانی که به فرموده ی رهبر معظم انقلاب برای ایران فرصت است می اندیشد .ودرحوزه ی جامعه ی رسانه ومطبوعات ، به همه ی تشکل ها ی قانونی احترام گذارده وبرای بهبود اوضاع جامعه ی رسانه ای استان همکاری خواهد کرد وهرگز مانند برخی از رسانه ها « آذر» درفیلم «پدرسالار» نخواهد بود .اعتقاد ما این است که جامعه رسانه ای استان ضمن رقابت درکار برای بروز خلاقیت باید نوعی همگرایی صنفی نیز داشته باشند تا این جامعه پویا شده ورشد نماید

سید محمد حسین دریاباری

چاپ شده درروزنامه گویه شماره 984مور15/12/96

برچسب‌ها: vd;vnk
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد